Ender Baklava

Hakkımızda

Tarihçe

Unutulmaz lezzetlerin dünden bugüne yolculuğu…

Kurulduğumuz 1947 yılında başlayan hikayemiz,   siz değerli müşterilerimizden gelen övgüler ve başarılarla dolu. Hizmet kalitemizi en yüksek seviyeye çıkarmak, eşsiz lezzetleri sizlerle buluşturmak en önemli misyonumuz.

1947 yılında Bursa’nın ilk tatlıcısı olan Hacı Mecit’in yeğeni Necmettin  Usluy tarafından kurulduk. Yıllarca titizlikle yürütülen tatlı imalatı ve satışı Necmettin Usluy’un emekliliği ile beraber kızı Nezahat Didinen’e geçti. Aranan bir marka olma yolunda hızla ilerlerken babamız Behzat Didinen ve biz kardeşler Serhat, Serdar ve Serkan Didinen  elbirliği ile çalıştık. Sizlere daha yakın olabilmek adına 1999 yılında Bademli, 2002 yılında Geçit, 2014 yılında Özlüce ve 2016  yılında  Nilüfer Kristal Park  şubelerimizi hizmete açtık.

 

 Üretim koşullarımızın  hijyenik oluşu ve  kullandığımız malzemelerin  kalitesinin en üst seviyede olması ve ürün  yelpazemizin genişliği 70 yıldan bu yana tercih edilmemizin en önemli sebebi olmuştur.

Hizmet kalitemizin uluslararası standartlara uygun, sağlıklı ve güvenilir olduğunu belgelendiren ISO 9001, ISO 18001ve ISO 22 000; çevreye  duyarlı olduğunu kanıtlayan ISO 14001 belgelerini almaya hak kazandık. Ayrıca Helal Gıda Sertifkası ve  ürünlerimizin iç ve dış kirliliğe maruz kalmasını önleyen uygulamalarımızla GMP sertifikasını da kalite belgelerimiz arasına ekledik.

Sürekli iyileştirme ve geliştirme çalışmalarımızla, evlere servis, firmalara toptan satış ve franchising politikalarımızla Türkiye’de  sektörümüzün ilk on firması arasında  yer almanın  gururunu yaşıyoruz.